V letu 2018 se nadaljuje nacionalno shemo mobilnosti. Prva skupina 10 do 12 mladih med 18. in 35. letom, ki niso vključeni v izobraževanje, zaposlitev ali usposabljanje, bo dobila priložnost za udeležbo v šestmesečnem programu, skupaj z delovno-učno izkušnjo pri delodajalcih v Nemčiji. Prijave so možne do 16.1.2018.
Prva skupina bo na delovno-učno izkušnjo v Nemčijo odšla aprila 2018, druga skupina 10 do 12 udeležencev pa predvidoma konec avgusta 2018.
Celoten program zajema pripravo na mobilnost (2 meseca), delovno-učno izkušnjo pri delodajalcih v Nemčiji (2 meseca) in aktivnosti po vrnitvi iz tujine (2 meseca ). Vse to s ciljem pridobivanja novih znanj in veščin za izboljšanje zaposlitvenih možnosti na trgu dela.
Kdo se lahko vključi v program?
V program se lahko vključijo osebe, ki:
- predhodno niso bile vključene v program nacionalne sheme mobilnosti;
- so ob vključitvi v program aktivnosti (ob podpisu pogodbe) dopolnile 18 let oziroma še niso dopolnile 36 let;
- so brezposelne, se trenutno ne usposabljajo in ne izobražujejo.
Program aktivnosti je razdeljen v tri sklope in traja šest mesecev
- Udeleženci bodo vključeni v dvomesečno pripravo na mobilnost, ki jo bodo izvajali mentorji v Sloveniji. Priprava bo vključevala jezikovno in kulturno usposabljanje, povezovanje s skupino, ki bo odšla v tujino ter pripravo na zahteve delovnega mesta. Spoznali bodo delovne in življenjske pogoje v Nemčiji.
- Sledi dvomesečni delovno-učni program v Nemčiji. S svojo skupino bodo udeleženci odpotovali h gostujoči organizaciji v Nemčijo. Organizacija bo za udeležence uredila vključitev v delovno okolje, nastanitev in prostočasne dejavnosti. Organizirana bo tudi podpora mentorjev gostujoče organizacije. Za čas mobilnosti v Nemčiji bodo udeleženci prejeli nadomestilo za potne stroške in dnevno nadomestilo za bivanje.
- Po vrnitvi v Slovenijo bodo udeleženci mobilnosti z novo pridobljenimi delovnimi in življenjskimi izkušnjami ter kompetencami vključeni še v dvomesečni program, ki vključuje mentorsko podporo.
Kateri stroški so kriti?
V sklopu vključitve v nacionalno shemo mobilnosti bodo udeleženci imeli krite naslednje stroške:
- jezikovni tečaj;
- delavnice in seminarje;
- mentorstvo ter organizacijsko-tehnično podporo;
- potne stroške v času mobilnosti;
- dnevno nadomestilo za bivanje v tujini.
Stroški, povezani z mobilnostjo udeležencev, so v celoti financirani iz nacionalne sheme.
Kako se prijaviti?
Začetek aktivnosti za prvo skupino udeležencev je predviden v februarju 2018. Če se želite potegovati za sodelovanje v prvi skupini, pošljite prijavo do 16. 1. 2018 do 23.59 na naslov: [email protected]. Vsebovati mora življenjepis v obliki Europass in motivacijsko pismo v slovenskem jeziku.
Na istem elektronskem naslovu se do 8. 1. 2018 lahko prijavite na informativni dan, ki bo 9. 1. 2018 v Ljubljani.
N. N.