V posavskih občinah koronavirus za zdaj ne zahteva izrednih ukrepov

Koronavirus: Ob sumu na okužbo v ZD nikakor brez predhodne najave!

Zdravstveni dom Brežice (vir: arhiv)

Število okuženih s koronavirusov se je v Sloveniji do včeraj zvečer povzpelo na 34, zaradi česar je država uvedla nove ukrepe za njegovo zajezitev. Med drugim je zaprla mejo z Italijo, prepovedala pristajanje letal iz držav z razširjenimi okužbami (Italija, Južna Koreja, Kitajska, Iran), na Letališču Jožeta Pučnika pa bodo začeli potnikom meriti telesno temperaturo.

Odpovedanih je bil že veliko dogodkov, med drugim tudi v Posavju.

V Občini Krško ne glede na to trenutno ocenjujejo, da trenutni epidemiološki položaj ne narekuje izrednih ukrepov, zato ni posebnih omejitev pri opravljanju vsakodnevnih aktivnosti, tako v delovnem okolju kot vsakdanjem življenju. Ob tem na občini zatrjujejo, da redno spremljajo stanje in dodajajo, da za osebe, ki prihajajo iz območij, kjer se pojavlja novi koronavirus, in so zdrave, niso potrebni posebni ukrepi. Te osebe so lahko normalno vključene v delovni proces in vsakdanje življenje ter ne potrebujejo domače karantene.

Tudi v Občini Brežice posebnih ukrepov za zdaj ne uvajajo, na občini pa pravijo, da razmere spremljajo ter pri tem sledijo navodilom ministrstva za zdravje in Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Podobno pravijo v preostalih štirih posavskih občinah.

Včeraj se je sicer v Kopru ponovil primer, ko sta dva občana s sumom na okužbo odšla neposredno v Zdravstveni dom Koper, namesto da bi prej poklicala svojega osebnega zdravnika, da bi jim dal napotke, kako ravnati. Tudi potem, ko sta bila že v zdravstvenem domu, nista upoštevala navodil zaposlenih, zaradi česar so morali zdravstveni dom za nekaj čas zapreti in ga razkužiti.

Na ministrstvu za zdravje in NIJZ zato znova opozarjajo, da je treba, v kolikor sumite na okužbo, najprej poklicati osebnega zdravnika (ali dežurno službo NIJZ 080 14 04) in slediti navodilom, nikakor pa se ne smete brez predhodne najave odpraviti v zdravstveni dom ali bolnišnico. V kolikor se tam vseeno znajdete, je treba nujno slediti navodilom osebja, ki stoji pred zdravstvenim domom. Sicer vas lahko državno tožilstvo tudi kazensko preganja.

Okužba s koronavirusom se sicer kaže s slabim počutjem, utrujenostjo, nahodom, vročino nad 38 stopinj Celzija, kašljem in pri težjih oblikah z občutkom pomanjkanja zraka.

Podatki kažejo, da v 80 odstotkih bolezen poteka blago in jo ljudje prebolijo brez zapletov, v 20 odstotkih pa se pojavi težja pljučnica in je potrebna hospitalizacija. In ravno slednje je tisto, česar se bojijo vse države, to je, da bi število hospitaliziranih naraslo do te mere, da zdravstveni sistem tega več ne bo zmogel. Da se to ne sme zgoditi, je v ponedeljek na novinarski konferenci opozoril tudi novi predsednik vlade Janez Janša, ki se je v novi vlogi udeležil seje Sveta za nacionalno varnost.

M. P.