Putin z agresijo na Ukrajino uničuje svoje državljane

Po napadu Rusije na sosednjo Ukrajino številne države in podjetja po svetu v znak solidarnosti z Ukrajino sprejemajo sankcije. Te že učinkujejo, kar se za zdaj pozna predvsem navadnemu prebivalstvu.

 

Nedvomno najmočnejši udarec ruskemu finančnemu sistemu pomenijo ukrepi proti Centralni banki Rusije. Ukrepi so omejili dostop ruske centralne banke do njenih deviznih rezerv v višini več kot 600 milijard dolarjev. Prav tako so ji ukrepi omejili dostop do mednarodnega plačilnega sistema. Tako lahko Rusi dnevno na bankomatih dvignejo le še 67 evrov, na večini blagajn pa lahko plačujejo samo z gotovino. Apple, Google in ostali so namreč ukinili svoje mobilne plačilne storitve, ki so v Rusiji zelo priljubljene. Posledično v trgovinah, na postajah podzemne železnice in drugje nastajajo precejšnje vrste. Mnoge bo prizadela tudi včerajšnja odločitev podjetij Mastercard in Visa, ki sta prekinili delovanje svojega sistema v Rusiji.

Takoj po objavi sankcij je rubelj v enem dnevu padel za skoraj 30 odstotkov. Ključna obrestna mera ob padcu rublja se je podvojila, posledično pa se je vse, kar Rusi kupujejo v tujini, drastično podražilo.

Zaradi sankcij, predvsem pa zaradi nestrinjanja z vojno, ki jo je sprožil Putin, vse več Rusov tudi zapušča državo. Finske železnice so morale na primer povečati število povezav z ruskim mestom Sankt Peterburg, saj vse več tamkajšnjih prebivalcev zapušča državo. Vse več je Rusov, ki na družbenih omrežjih iščejo in delijo nasvete, kako se izseliti iz države.

Medtem pa stotisoče ljudi po svetu protestira proti ruski agresiji. Včeraj so bili množični shodi v Pragi, Parizu in Frankfurtu.

A. M.