Prvi primeri okužb s koronavirusom razkrili neustrezen odziv pristojnih

Fotografija je simbolična.

V Sloveniji smo do včeraj zvečer zabeležili že šest okuženih s koronavirusom, s čimer se je izkazalo, da so bila opozorila nekaterih, da je treba vse skupaj vzeti resno, še kako upravičena. Pokazalo je tudi, da so bila upravičena tudi opozorila Zdravniške  zbornice Slovenije, da ljudi s sumom na okužbo ne bi smeli sprejemati osebni zdravniki, pač pa bi morali zanje odpreti posebne točke na območnih centrih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), kjer bi jih sprejemali izolirano od ostalih bolnikov.

Zdravniška zbornica namreč že nekaj dni ministrstvo za zdravje opozarja, da nikakor ni dobro, da morajo paciente s sumom na okužbo obravnavati v zdravstvenih domovih ali urgencah, saj tam zanje nimajo ustreznih izoliranih prostorov za karanteno. Vsak posameznik po odvzemu brisa na rezultat testa čaka tri ure, pri čemer je treba poskrbeti, da v tem času ne okuži zdravih obiskovalcev zdravstvenih domov oziroma urgenc, za kar pa zdravstveni domovi in urgence pogosto nimajo možnosti. Tudi v zdravniškem sindikatu Fides so opozorili, da so družinski zdravniki preobremenjeni že brez prepoznavanja okužb z novim koronavirusom in da bo marsikje prišlo do logističnih težav v primeru večjega števila okuženih.

Še pred nekaj dnevi sta premier, ki opravlja tekoče posle, Marjan Šarec in minister za zdravje Aleš Šabeder pomisleke zdravniške zbornice in sindikata vehementno zavračala rekoč, da država razmere obvladuje,

Šabeder pa je zbornico celo pozval, naj “nemudoma preneha s sejanjem strahu in panike med prebivalstvom in stroko”.

No, že prvi primer okužbe s koronavirusom, ki je izbruhnil v torek, je pokazal, da je imela zdravniška zbornica še kako prav. Moškega, ki je se je iz Maroka preko Italije vrnil v Slovenijo, je namreč v skladu z navodili ministrstva obravnavala osebna zdravnica v Zdravstvenemu domu Vič, ki pa je morala zdaj zaradi tega v karanteno. Poleg tega se je izkazalo, da je bil okuženi v zdravstvenem domu v stiku s še sedmimi osebami, ki jih morajo pristojni zdaj najti in preveriti, ali so se morda niso okužili tudi oni.

Pri tem je zanimivo, da na ministrstvu za to, da je odšel neposredno v Zdravstveni dom Vič in da ni prej poklical, krivijo okuženega moškega, čeprav je NIJZ z obvestili, kako je treba ravnati v primeru suma na okužbo, torej da je treba zdravnika najprej poklicati in nato slediti navodilom, javnost začel seznanjati šele pred nekaj dnevi.

Pred tem pa je bilo navodilo NIJZ, naj se vsak, ki sumi na virus, obrne na zdravnika, pri čemer je bilo razumeti, da naj ga obišče.

M. P.