Koroška dečka: Postopki odločanja o dovoljenju za rejništvo trajajo predolgo

(vir: pixabay.com)

Slovenija je s počasnim odločanjem o rejništvu kršila pravice babici koroških dečkov, je odločilo Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP). Sodba predstavlja udarec Ustavnemu sodišču, ki je marca 2020 pod vodstvom Rajka Kneza in s poročevalcem Marijanom Pavčnikom zavrnilo ustavno pritožbo starih staršev. 

 Koroška dečka pri rejnikih živita že šest let, tako dolgo se vleče tudi sodba, v kateri sodišče odloča o rejništvu, za katerega si prizadevata stara starša.

Primer koroških dečkov je velika zaušnica tudi stranki SD, kjer so nenehno podpirali svojo ministrico Anjo Kopač Mrak, po katerih navodilih so delali v primeru koroških dečkov. 

Stranka SDS je oktobra 2016 proti Kopač Mrakovi vložila interpelacijo, ki pa so ji vsi stali ob strani. V času vlade Marjana Šarca je bila celo državna sekretarka v njegovem kabinetu, zadolžena prav za področje družinske in socialne politike.

Evropsko sodišče za človekove pravice je zdaj odločilo, da je naša država kršila pravice starih staršev iz žalostne zgodbe o koroških dečkih. Sodišče je babici in dedku sicer ugodilo v delu, ki se nanaša na dolžino postopka izdaje dovoljenja za rejništvo, ni pa ugotovilo kršitev v povezavi s stiki z otrokoma, ki še vedno ostajata pri rejnikih.

Evropsko sodišče je tako ugodilo pritožbi, da postopek izdaje dovoljenja za rejništvo traja predolgo, kar pomeni kršitev pravice do poštenega sojenja.

Ko bo sodba pravnomočna, bo država morala babici izplačati 3000 evrov za nepremoženjsko škodo in 3500 evrov za sodne stroške. Skupno 6500 evrov.

Spomnimo. Marija Otorepec in Ivan Škratek, dedek in babica otrok, znanih kot koroška dečka, si vse od umora njune hčerke konec leta 2015 prizadevata, da bi hčerkina otroka živela pri njiju, in ne v rejništvu. Po smrti matere otrok, ki jo je ubil njen partner in oče koroških dečkov, je Center za socialno delo Velenje, v dogovoru z ministrstvom pod vodstvom Anje Kopač Mrak (SD), otroka dodelil v rejništvo, stara starša pa imata lahko stike z otrokoma le nekaj ur vsaka dva tedna v prostorih in pod nadzorom Centra za socialno delo.

Evropsko sodišče je o pritožbi babice Marije Otorepec odločilo v manj kot dveh letih. Škratek in Otorepčeva sta pritožbo sodišču poslala aprila 2020.

V. S.