Kaj Posavju prinaša nova koalicijska pogodba?

Ena od številnih pogajanj za podpis koalicijske pogodbe v preteklih tednih.

Z včerajšnjo izvolitvijo predsednika SDS Janeza Janše za novega predsednika vlade oblikovanje nove vlade postaja realnost. Državni zbor bi lahko tako po nekaterih napovedih o novi ministrski ekipi, ki mu jo mora zdaj predložiti Janša, odločal sredi marca. Ko bo nova vlada dokončno imenovana, se bo začelo tudi izvajanje koalicijske pogodbe, ki so jo podpisale stranke nove koalicije – SDS, SMC, NSi in DeSUS.

In katere so tiste točke koalicijske pogodbe, ki bi lahko pomembno vplivale na Posavje?

Med pomembnejšimi zapisi je del, da si bodo stranke prihodnje koalicije prizadevale za decentralizacijo in skladen regionalni razvoj. Slednje po pričakovanju pomeni, da bodo nadaljevale projekt ustanavljanja regij, ki bi bile po mnenju večine strokovnjakov potrebne za hitrejši razvoj posameznih delov Slovenije. Kot je znano, zadnji predlog, ki ga je pripravila posebna skupina, predvideva ustanovitev skupne Zasavsko-Posavske regije, kar je z vidika prejšnjih predlogov sorazmerno dobra rešitev. Realnost je pač taka, da je želja več, kot je smiselno imeti pokrajin, zato bo treba posamezne statistične regije združevati.

Za Posavje je pomembna tudi določba iz koalicijske pogodbe, ki predvideva izvedbo sanacijskih ukrepov za zagotovitev čistejšega pridobivanja energetskih virov, vključno z izrabo jedrske energije. Slednje pomeni, da namerava koalicija nadaljevati s prizadevanji za izgradnjo novih hidroelektrarn na Savi, kot tudi, da bo Nuklearna elektrarna Krško še naprej opravljala vlogo, za katero je bila zgrajena. Dejstvo je namreč, da krška nuklearka Posavju ne glede na nekatere bojazni, ki se pojavljajo v zvezi z varnostjo, poleg zaposlitev letno prinese tudi precejšnja sredstva, podobno pa velja tudi za hidroelektrarne na Savi.

V koalicijski pogodbi je predvidenega tudi več denarja za občine (višje povprečnine), kar pomeni, da bodo občine imele več denarja za svoj razvoj.

Koalicijska pogodba sicer prinaša še nekaj širše zanimivih določb. Tako na primer predvideva:

  • učinkovito varovanje državne meje;
  • boljše črpanje evropskih sredstev;
  • povečanje fonda najemnih stanovanj s poudarkom na mladih in mladih družinah;
  • ustanovitev stanovanjske sheme za mlade družine; dodatno izredno usklajevanje pokojnin v višini 1,5 odstotka letno ob pogoju, da gospodarska rast Slovenije v letu 2020 preseže 2,5 odstotka;
  • ponovno uvedbo brezplačnega vrtca za drugega in vse naslednje otroke, ki so istočasno vključeni v vrtec;
  • uvedbo univerzalnega otroškega dodatka;
  • dvig odmernega odstotka za pokojnine na 63,5 % v štirih letih;
  • sprejem zakona o dolgotrajni oskrbi;
  • reformo politike socialnih transferjev s poudarkom na preprečevanju zlorab;

Učinkovito varovanje meje je za Posavje zelo pomembno, saj to nosi velik del bremena migracij, ki v zadnjih letih potekajo skozi Slovenijo. Zelo pomembna je tudi ureditev socialnih transferjev, kar preprečuje t. i. socialni turizem.

Več o pogodbi je razvidno tukaj: tukaj

M. P.