Zakon o vodah: Kaj se bo spremenilo v praksi?

Mag. Andrej Vizjak, minister za okolje in prostor (vir: arhiv)

Mag. Andrej Vizjak, minister za okolje in prostor, je pred referendumom o zakonu o vodah, ki bo v nedeljo, v javnosti pojasnil že zelo veliko stvari. V intervjuju za portal Siol.net pa je odgovarjal tudi na vprašanje, kaj se bo v praksi spremenilo, ko bo zakon tudi začel veljati. Do dokončne odločitve na referendumu namreč še vedno velja stari zakon.

Minister mag. Vizjak je o spremembah zakona povedal naslednje:

“Prvenstveno bo novela zakona o vodah dovoljevala, da se iz sklada za vode del sredstev uporabi za redno vzdrževanje gospodarske javne službe, kar bo bistveno pripomoglo k boljšemu vzdrževanju vodotokov že letos. Žal je pomembnosti urejanja voda in zmanjševanja poplavne ogroženosti pomembna le, ko nas presenetijo ujme in poplave. Takrat pa je že prepozno. Uničeno je premoženje, včasih izgubljena tudi življenja. Njuno je treba ukrepati preden nas narava preseneti in novela zakona o vodah predstavlja ravno to, predstavlja možnost aktivnega ukrepanja pred naravno katastrofo.

Sprememba 37.člena pa oži nabor objektov, katere se lahko umešča na obalna in priobalna zemljišča. Do sedaj je zoženje priobalnega pasu veljalo za vse objekte, sedaj je to možno le še za enostavne objekte in objekte javne rabe. Novela zakona določa v 37.členu v 2. odstavku šest pogojev, pod katerim se te objekte lahko umešča na obalna in priobalna zemljišča. Objekte se namreč lahko umesti le na že obstoječa stavbna zemljišča, pri tem pa se med drugim ne sme z nobenim posegom vodnih virov poslabšati količinsko ali kakovostno.

Posebej bi izpostavil šesti pogoj, ki je bistven in nalaga skrbno strokovno presojo Direkcije za vode ali je poseg v nasprotju s ciliji upravljanja z vodami ali ne. Ta kriterij zagotavlja, da se nikakor ne sme posegati v noben vir pitne vode.

V vodovarstvena območja ne bo posegal nihče, kar pomeni, da bodo viri pitne vode, tako kot so bili že doslej, zaščiteni tudi še naprej. Za zakon torej pomeni za večjo poplavno varnost.

Celoten intervju lahko preberete na povezavi: siol.net

M. P.