V poslanski skupini Slovenske demokratske stranke (SDS) so včeraj sklicali izredno novinarsko konferenco, na kateri je poslanec Andrej Hoivik predstavil vrsto, po njihovem prepričanju, zavajajočih izjav ministrice za kulturo in koordinatorice stranke Levica, dr. Aste Vrečko. V SDS trdijo, da nova zakonodaja o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti odpira vrata privilegijem in je globoko krivična do večine državljank in državljanov.
V SDS opozarjajo, da gre pri referendumu, ki bo v nedeljo, 11. maja, za več kot zgolj zakon – gre za temeljno vprašanje pravičnosti in spoštovanja ustavnih načel. Kot poudarjajo, Tretji člen Ustave RS določa, da ima oblast ljudstvo, referendum pa je neposreden izraz ljudske volje. SDS zato državljane poziva k množični udeležbi in glasovanju proti zakonu, ki po njihovem mnenju “razkraja socialno pravičnost”.
Na konferenci je Hoivik izpostavil štiri konkretne primere izjav ministrice Vrečko, ki jih v SDS označujejo za laži ali manipulacije:
-
O dedovanju pokojnin: Po besedah SDS je trditev, da naj bi se posebne pokojnine iz časa Janševe vlade avtomatsko dedovale, neresnična. Zakon iz leta 1974 določa, da o dodelitvi družinske pokojnine na podlagi izjemnih zaslug vedno odloča vlada na predlog ministrstva.
-
O prispevkih samozaposlenih v kulturi: Ministrica naj bi zamolčala dejstvo, da država za več kot 2000 samozaposlenih v kulturi v celoti krije prispevke – kar pomeni, da v sistem niso vplačevali sami. Po podatkih ministrstva je bilo za te prispevke leta 2024 namenjenih skoraj 13 milijonov evrov javnih sredstev.
-
O dopolnilnem zdravstvenem zavarovanju: SDS trdi, da je koalicija zavajala javnost, ko je govorila o “ukinitvi” dopolnilnega zavarovanja. Po njihovem gre le za preoblikovanje v obvezni mesečni prispevek v višini 37,17 evra, ki ga morajo plačevati vsi, tudi upokojenci, medtem ko ga samozaposlenim v kulturi krije država.
-
O primerjavi z duhovniki: V SDS zavračajo poskuse ministrice, da bi izdatke za samozaposlene v kulturi primerjala s stroški za duhovnike. Dejansko naj bi država za 730 duhovnikov leta 2025 namenila 2,7 milijona evrov, za samozaposlene v kulturi pa kar 13 milijonov – več kot štirikrat več.
Legitimnost kampanje SDS
SDS trdi, da so vse izjave, navedene v njihovi referendumski zloženki, javno dostopne izjave oseb iz javnega življenja. Izjema je zgolj izjava akademskega slikarja Hermana Gvardjančiča, ki je bila po njihovih navedbah uporabljena z njegovim izrecnim soglasjem.
Na koncu so v SDS pozvali k glasovanju PROTI zakonu, ki ga je sprejela koalicija Levica – Svoboda – SD.