Občine proti ukinitvi 28 urgentnih ambulant, med drugim v Krškem in Radečah

V Skupnosti občin Slovenije, ki zagovarja interese občin, nasprotujejo predlogu reorganizacije mreže nujne medicinske pomoči. Ta, kot smo že poročali, konkretno za Posavje predvideva ukinitev 24-urnih urgentnih ambulant v Krškem in Radečah ter uvaja satelitski urgentni center v Sevnici.

 

Po predlogu bi urgentne ambulante poleg v Krškem in Radečah izgubili tudi v 26 drugih občinah – v Gornji Radgoni, Ljutomeru, Lenartu, Slovenskih Konjicah, Ormožu, Črni na Koroškem, Dravogradu, Šentjurju, Žalcu, Laškem, Nazarjah, Rogaški Slatini, Kozjem, Hrastniku, Zagorju ob Savi, Metliki, Radovljici, Bledu, Bohinju, Kranjski gori, Tržiču, Kamniku, Trebnjem, Ribnici, Logatcu in Cerknici.

V skupnosti občin poudarjajo, da bodo občani s tem prikrajšani za oskrbo v primeru poslabšanja zdravstvenega stanja. V času, ko zdravnikov ne bo, se bodo morali namreč obračati na oddaljene satelitske in urgentne centre, ki bodo edina mesta 24 urne oskrbe. Ob tem v skupnosti pričakujejo, da se bo gneča na obstoječih urgencah še dodatno povečala, bolniki pa bodo čakali na obravnavo še dlje kot do zdaj.

Nad predlogom so zato zgroženi in ogorčeni, saj gre za “330.070 prebivalcev, ob tega 70.892 starostnikov, katerih zdravstvena oskrba bo v najnujnejših primerih na kocki.” Sprejetje predloga bi pomenilo izgubo marsikaterega življenja, navajajo. Kot nesprejemljivo označujejo tudi dejstvo, da so se spremembe pripravljale po tihem in da naj bi se, tako v skupnosti občin, nameravale sprejeti brez splošne razprave v javnosti, že v manj kot mesecu dni.

Če bo resorno ministrstvo s predlogi nadaljevalo brez širše javne razprave ali celo sprejelo odločitve brez soglasja lokalnih skupnosti, napoveduje Skupnost občin Slovenije uporabo vseh razpoložljivih pravnih sredstev.

A. M.