Krek: “Vse politizirajo in to zelo hitro”

Direktor NIJZ Milan Krek je včeraj opozoril na pritiske nove vlade, naj odstopi s položaja. Krekov zapis o tem je objavil Portal plus, zaradi njegove aktualnosti, predvsem ker je vlada Roberta Goloba obljubljala, da bo spremenila kultura kadrovanja, pa ga povzemamo.

Tako je zapisal:

“Ko se je po volitvah sestavljal slovenski parlament, državni zbor, in ko se je oblikovala nova vlada, je novi predsednik vlade Robert Golob izjavil: ‘Tega sploh ne skrivamo: tako kot bo naloga državnega zbora depolitizacija medijev, bo naloga ministrstva za notranje zadeve depolitizacija policije. In to taka depolitizacija, da tudi, ko bo tukaj stal nekdo drug, poti nazaj ne bo več.’ Z vidika delitve oblasti v demokratični državi sta bili izjavi novega šefa vlade in predsednice parlamenta škandalozni. Za v učbenike. Šefi vlad v demokratičnih državah parlamentu, ko jih voli, ne odrejajo nalog. Zaradi načel ločitve oblasti. Premier parlamenta ne sme poniževati v izvajalca svoje politike ‘depolitizacije medijev’. Toda nič manj škandalozno ni obnašanje Golobovega ministra za zdravje, ki mi je v zadnjih dneh, ko se pogosteje slišiva, povedal, da je njegov cilj depolitizacija zdravstva. Mar res?

Pa poglejmo, kako gre v praksi. Minister za zdravje že tri dni pritiska name, ki sem dokazano nepolitični kader in ki sem bil na položaj direktorja NIJZ postavljen preko javnega razpisa, da odstopim kot direktor. Pravega razloga ne zna navesti, ponavlja, da pač ne bova mogla delati skupaj. V enem od telefonskih pogovorov mi je povedal, da to zahteva predsednik vlade. Torej tisti premier, ki bo vse depolitiziral. Minister mi pripoveduje, da predsednik vlade zahteva mojo zamenjavo, on pa da je samo eksekutor, oster eksekutor, če se ne bom umaknil. V javnosti se spretno izmika, da on nima ničesar pri tem, govori puhlice in daje prazne obljube ljudem.

No, in kako je s to depolitizacijo? Znanci iz stranke SD so povedali, da sta minister oziroma vlada v svet zavoda NIJZ imenovala kar štiri člane stranke socialnih demokratov. Posamezniki so tudi člani strokovnega sveta za zdravstvo v stranki SD, ki ga vodi Branko Gabrovec. Zelo malo časa sem potreboval, da sem ugotovil, zakaj minister politizira svet NIJZ. Sam mi je povedal, da hoče imeti za poslovnega direktorja Branka Gabrovca, ki je predsednik strokovnega sveta za zdravje v SD in kot tak tudi šef nekaterih članov zdravstvenega sveta SD. In sedaj si zamislite, da minister za zdravje pove že v naprej, koga hoče kot direktorja, se pravi, še preden je sploh izdan razpis. Kaj pa, če se bo kdo drug javil na razpis? Ni panike, SD, torej Brankovi prijatelji, imajo večino v svetu zavoda! Smrdi po politični korupciji in zastavlja se vprašanje, če bo kdo pogledal te rabote …

Novi minister za zdravje je skratka v nekaj dneh že popolnoma spolitiziral NIJZ, kar je seveda proti mojim stališčem, ko vedno trdim, da se nacionalnega inštituta ne sme politizirati. Vedno sem bil proti temu in tudi sedaj sem proti, kajti mi nismo politični organ, ampak strokoven. Samo depolitizacija inštituta, ki omogoča stroki, da deluje neodvisno, je rešitev. To smo dokazali v zadnjih dveh letih. In ta ‘depolitizacija’ zelo škodi kolektivu, saj smo v najbolj občutljivi točki spreminjanja organizacije NIJZ. Pa koga to briga, važno je, da bodo v vodstveni strukturi zavoda odslej ‘naši’ in da bomo lahko rekli, da ni politizacije, čeprav bo v resnici veliko hujša kot v predhodnih vladah.

No, pritiski ministra za zdravje se ne ustavijo samo pri zahtevi po mojem odstopu. Grozi mi, da me bo razrešil svet zavoda, torej tisti svet, v katerem ima večino stranka SD – torej politično nastavljen svet. Gospodu ministru verjamem, da me bodo masakrirali na seji sveta zavoda, iskali napakice, zakaj moram odstopiti. In kot mi pravi minister, ‘to ne bo lepo’. Tudi kasneje ne bo lepo, samo potem bo minister breme odgovornosti prevalil na druge, on pa bo izginil iz sistema.

Razlog za takšno obnašanje je to, da so zmagali na volitvah. Zmagali so in ljudstvo jim je dalo, tako so prepričani, pravico, da zamenjajo vse. Mar res? Niti ne. Nekaj več kot 60 odstotkov volilcev ni glasovalo za Gibanje Svoboda. Od kod torej takšna vzvišenost ob nenehni mantri predsednika Goloba, da so skromni? Kajti vsaj pri zahtevah za odstope res niso skromni. Nisem namreč edini, ki ga silijo k odstopu. Tudi od drugih javnih zavodov s področja zdravstva dobivam informacije, da kličejo vodilne in jim kar po telefonu ukazujejo, naj odstopijo. Neverjetno! A ker sem že dovolj star, da imam nekaj zgodovinskega spomina, vam lahko zaupam, da je natančno tako, po istem kopitu včasih delovala Komunistična partija: povsod je imela svoje nastavljence, ki so poročali na Centralni komite, direktorji so bili lahko samo njihovi člani, razen redkih izjem.

Ob vsem tem visoko doneče besede našega predsednika vlade in njegovega ministra za zdravje o ‘depolitizaciji’ popolnoma zbledijo v vetru. Upam, da jima bo zrastel takšen nos kot Ostržku. Naj že nehata razlagati, kako bodo depolitizirali vse. V resnici je namreč ravno obratno! Vse politizirajo in to zelo hitro. Tako hitro, da temu tudi slediti ni več moč. Ovce smo volile volkove, preoblečene v ovce. To bomo prav kmalu tudi spoznali. Eni prej drugi kasneje, ko se bodo volkovi preoblekli nazaj v volkove.

Seveda je to spet velika družbena napaka, za katero gospoda Golob in Bešič Loredan ter ostali ne bodo odgovarjali. Ne bodo, ker do sedaj tako ali tako ni odgovarjal za takšne napake nihče. Mi, delavci v zdravstvu, smo tisti, ki napake politikov saniramo in imamo zato nižje plače kot kolegi v sosednjih državah!

Ko sem vprašal Loredana, če razume, da je zdravnik, mi je odvrnil, da je on sedaj politik. A zdaj vidite, kako majhen korak je med zdravnikom upornikom in politikom? Upam, da bo Danijel vsaj ob koncih tedna, ko bo delal kot zdravnik, res zdravnik in da ne bo v svoji narcisoidni pozi pozabil tudi na to, ko bo držal v roki skalpel,” zaključuje svoj zapis Krek.

A. M.