Včeraj se je uradno začela referendumska kampanja, v katero odločno vstopa Slovenska demokratska stranka (SDS). V stranki kampanjo označujejo kot več kot zgolj volilni boj – kot “boj za dostojanstvo, pravičnost in demokracijo”, s katerim želijo odgovoriti na, kot pravijo, arogantno ravnanje vlade Roberta Goloba.
Povod za referendum je zakon, ki predvideva dodatek k pokojnini za izjemne dosežke v umetnosti v višini do 2.400 evrov mesečno, brez obdavčitve in prispevkov. SDS zakon vidi kot izrazit primer privilegiranja izbranih posameznikov na račun večine. “Ne moremo sprejeti, da vlada razdeli državljane na prvo- in drugorazredne,” je na novinarski konferenci dejal poslanec SDS Andrej Hoivik. Ob tem je opozoril, da številni slovenski upokojenci živijo v težkih razmerah in si ne morejo privoščiti niti osnovnih kulturnih vsebin.
SDS bo v naslednjih 30 dneh kampanje odločno predstavljala stališča proti zakonu, ki po njihovem mnenju ustvarja neenakost in spodkopava temeljna načela demokratične družbe. Hoivik je izpostavil tudi nenavadnost pozivov k bojkotu referenduma s strani predsednika vlade in ministrice za kulturo: “Če je zakon res tako strokoven in transparenten, zakaj potem pozivata k bojkotu?”
Stranka vabi vse državljanke in državljane – mlade, upokojence, kulturnike in zaposlene – naj se 11. maja udeležijo referenduma in oddajo svoj glas proti zakonu. “Referendum ni zgolj odločitev o enem zakonu. Je odločitev o tem, ali bomo živeli v državi, kjer se zakonodaja piše za privilegirance, ali v državi, kjer smo vsi enakopravni pred zakonom in sistemom,” poudarjajo v SDS.
“Referendum je brezplačen. Demokracija pa neprecenljiva,” zaključujejo v pozivu.