Z današnjim dnem se začenja zbiranje podpisov za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu, ki določa dodatek k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti. Zbiranje podpisov bo potekalo do 26. marca, pobudo za referendum pa je vložila poslanska skupina SDS po tem, ko je državni zbor prejšnji mesec potrdil zgoraj omenjeni zakon.
V SDS so prepričani, da “ta zakon uvaja neupravičene privilegije za ozko skupino ljudi, medtem ko večina upokojencev v Sloveniji komaj shaja iz meseca v mesec”. Po njihovem mnenju bi vlada morala najprej pripraviti pokojninsko reformo, ki bi izboljšala položaj vseh starejših, ne zgolj izbranih posameznikov iz umetniških krogov.
Prepričani so, da je zakon politično motiviran, saj si želi z njim aktualna oblast pridobiti podporo umetniških krogov, ki so ji naklonjeni: “V SDS poudarjamo, da so kulturniki in umetniki v Sloveniji že deležni določenih ugodnosti in da bi bilo bolj pravično, če bi se socialna politika osredotočila na tiste, ki pomoč najbolj potrebujejo, ne glede na poklic, ki so ga opravljali.”
Za padec zakona morata biti izpolnjena dva pogoja. Prvi je, da proti njemu glasuje večina volilcev, ki so veljavno glasovali, in drugi, da proti glasuje najmanj petina volilnih upravičencev.
Kako lahko oddam podpis?
Obrazec lahko podpišete osebno na Upravni enoti v poslovnem času enot, in sicer tudi izven uradnih ur. Obrazec je dostopen TUKAJ. Ob podpisu boste potrebovali tudi svojo veljavno javno listino (osebna izkaznica / potni list / vozniško dovoljenje / maloobmejna prepustnica / orožna listina). Predhodno naročanje na nobeni upravni enoti za ta namen ni potrebno.
V SDS so še sporočili, da bodo podpise zbirali na stojnicah pred upravnimi enotami.
Podpis podpore lahko oddate tudi elektronsko, in sicer na POVEZAVI TUKAJ, kjer boste potrebovali digitalno potrdilo.
Volivke in volivci s stalnim ali začasnim prebivališčem v tujini brez digitalnega potrdila lahko svoj podpis oddate pri diplomatskih predstavništvih in konzulatih Republike Slovenije.
Volivke in volivci, ki v času zbiranja podpisov kot pripadnik Slovenske vojske v tujini opravlja vojaško službo, lahko izpolni obrazec in ga lastnoročno podpiše pred pristojnim poveljnikom, ki obrazec potrdi in ožigosa.
Volivke in volivci v bolnišnicah, domovih za starejše občane ali zavodih za invalidne osebe brez digitalnega potrdila lahko referendumsko pobudo podpišete pri posebej za to pooblaščeni osebi organa oz. zavoda.
Bolni in invalidi, ki ne morete na upravno enoto in nimate digitalnega podpisa lahko zahtevo za obisk na domu upravni enoti sporočite po telefonu ali preko elektronske pošte ali navadne pošte. V zahtevi navedite svoje osebne podatke, naslov stalnega prebivališča, telefonsko številko, z navedbo, da se zaradi bolezni ali invalidnosti ne morete osebno zglasiti pred upravnim organom. Uradna oseba vas bo obiskala na zahtevo, invalidnosti ali bolezni ne rabite dokazovati. Upravni organ vas bo po telefonu obvestil o obisku uradne osebe na vašem domu.