Vipap Videm Krško v stečaj

FOTO: FB, Vipap

Okrožno sodišče v Krškem je začelo stečajni postopek nad družbo Vipap Videm Krško. Za stečajno upraviteljico je imenovalo Saro Pušenjak Petek, izhaja iz objave na Ajpesu, upniki pa lahko svoje terjatve prijavijo do vključno 25. maja.

Po informacijah STA zaposleni o začetku stečaja niso bili posebej obveščeni. Večina delavcev je od sredine decembra lani na čakanju na delo, to obdobje pa naj bi se jim izteklo konec februarja. Negotovost glede prihodnosti podjetja traja od sredine decembra, ko je vodstvo zaradi finančnih težav ustavilo proizvodnjo in večino zaposlenih napotilo na čakanje.

Družba se je z resnimi težavami soočala že oktobra 2021. Po prisilni poravnavi, v okviru katere so se terjatve pretvorile v kapital, je med največjimi lastniki postal slovenski poslovnež Aleksander Jereb. Ob koncu leta 2024 je imelo največji, nekaj več kot 25-odstotni delež družba Kostak, sledili so Astra Invest z nekaj več kot 23 odstotki, Kompas Shop z nekaj več kot 16 odstotki ter Induplati s skoraj 15-odstotnim deležem.

Ob napovedi ustavitve proizvodnje je vodstvo družbe kot eno od možnih rešitev izpostavilo odkup biološkega dela čistilne naprave s strani Mestne občine Krško, s čimer bi podjetje pridobilo dodatna sredstva. Na občini so takrat poudarili, da za nastale razmere niso odgovorni. Po njihovih navedbah občina “v postopkih, povezanih z morebitnim nakupom nepremičnin, ni zavlačevala, ni uveljavljala predkupne pravice in družbi ne dolguje nobenih plačil”. Občinski svet osnutku kupoprodajne pogodbe ni mogel dati soglasja, ker ta po navedbah občine ni bil pripravljen v skladu z zakonodajo in je predvideval nakazilo kupnine na račun družbe Astra Invest, d. o. o, ne Vipapa.

Vipap Videm Krško je v letu 2024 ustvaril 53,3 milijona evrov prihodkov, kar je 10,5 odstotka manj kot leto prej. Čista izguba se je povečala z 1,7 na 6,6 milijona evrov. Ob koncu leta 2024 je bilo v podjetju zaposlenih 161 ljudi, kar je 44 manj kot leto prej.