Število možganskih kapi se od začetka cepljenja ni povečalo

Od začetka cepljenja do zdaj na nevrološki kliniki v Ljubljani niso zaznali nikakršnega porasta primerov možganskih kapi, je včeraj poročal portal MMC.

 

Zaradi vse pogostejših govoric o pojavu možganskih kapi v tednih po tem, ko je posameznik cepljen, so namreč na portalu na nevrološko kliniko v Ljubljani naslovili vprašanje, ali od 27. decembra 2020, ko se je v Sloveniji začelo cepljenje proti covidu-19, zaznavajo povečano število možganskih kapi, ki bi odstopalo od večletnega povprečja.

“V obdobju najbolj množičnega cepljena v zgodovini samostojne Slovenije od decembra do danes nismo na nevrološki kliniki ne z empiričnim opazovanjem ne z analizo podatkov zaznali kakršnega koli prirasta primerov možganske kapi,” je za MMC pojasnil Igor Rigler, vodja službe za urgentno nevrologijo na UKC-ju Ljubljana.

Da se število primerov možganskih kapi ni povečalo, potrjujejo tudi podatki o diagnozah v urgentni ambulanti in vzrokih za hospitalizacijo za več let nazaj. “Seveda so bili med posamezniki, ki so doživeli možgansko kap, tudi cepljeni (ravno tako kot necepljeni), vendar smo neposredno povezavo s cepljenjem lahko vzpostavili le pri eni ženski, cepljeni z AstraZeneco.” Gre za primer 50-letnice z znaki možganske kapi, ki so jo na nevrološki kliniki v Ljubljani sprejeli aprila letos. Ker so zdravniki simptome takoj prepoznali, so jo ustrezno zdravili in bolnica je okrevala. “Imela je znan in v strokovni literaturi opisan sindrom krvnih strdkov ob vektorskih cepivih, ki je izjemno redek stranski učinek cepljenja. Pojavlja se pri tako majhnem številu posameznikov, da ga statistika na slovenski populaciji ne more zaznati,” je za portal pojasnil Rigler.

M. P.