“Slovenijo po ekonomski svobodi prehiteva celo Hrvaška, ta vlada nima ekonomskega koncepta”

“Ponoven zdrs na lestvici ekonomske svobode, ki je ključni pokazatelj delovanja svobodne in pluralne družbe. Pred nami malodane vse nekdanje komunistične države, ki nas tudi prehitevajo glede višine materialnega standarda. Na lestvici so nas prehiteli tudi sosedje Hrvati. Kaj je s Slovenijo?” se sprašuje nekdanji slovenski veleposlanik v ZDA Tone Kajzer. 

Slovenija vsako leto bolj tone na področju ekonomske svobode. Danes se v svetovnem merilu nahaja na 44. mestu, pred nami pa se nahajajo številne nekdanje socialistične države: Poljska, Slovaška, Bolgarija, Češka, Latvija, Litva in celo Hrvaška.

Mednarodni podatki: Ekonomska svoboda je pod Golobom močno upadla!
Nekdanji slovenski veleposlanik v ZDA Tone Kajzer je opozoril, da je ekonomska svoboda ključni pokazatelj delovanja svobodne in pluralne družbe. Za primerjavo: Leta 2023 smo se nahajali na 37. mestu, leta 2022 pa na 32. mestu. Mednarodni kazalci kažejo, da tonemo.

Neizpodbitno dejstvo je, da se je ekonomska svoboda v zadnjih dveh letih, torej v času Golobove vlade, močno poslabšala, kar kaže, da vlada sprejema zelo slabe ukrepe oziroma najbolj nujnih sploh ne sprejema.

Kajzerjev komentar za spletni portal Nova24TV objavljamo v celoti:
“Kot veste, je ekonomska svoboda temeljna pravica vsakega človeka, da upravlja s svojim delom in ustvarjenim premoženjem. Indeks ekonomske svobode je zato zame kot ekonomista (po osnovni izobrazbi sem sicer inženir geodezije, potem pa sem, preden sem specializiral mednarodne odnose in začel diplomatsko kariero, končal ekonomsko poslovno fakulteto) najpomembnejši pokazatelj, kako je dejansko svoboden posameznik. V državah, ki so na vrhu po indeksu ekonomske svobode, tako demokratično izvoljene vlade dopuščajo prost pretok dela kapitala in dobrin, kar ustvarja pogoje in daje motivacijo posameznikom, da izkoristijo vse svoje potenciale.

Med države, ki imajo omejeno oz. nižjo raven ekonomske svobode, se sedaj na žalost zaradi padanja parametrov, s katerimi se meri indeks ekonomske svobode, že uvršča Slovenija. Gre dejansko za 12 faktorjev (kvalitativnih in kvantitativnih), skozi katere se meri raven ekonomske svobode. Te faktorje se deli v štiri različne stebre, in sicer steber vladavine prava, steber, ki zajema vlogo in obseg države (javna poraba, davčna bremena, fiskalna politika), steber, ki se nanaša na regulatorni okvir (svoboda podjetništva) in odprtost trga. Kot veste, smo del EU, zato so določeni parametri v domeni Bruslja, v kar se sedaj ne bi spuščal, čeprav je težava, da konkurenčnost celotne EU (in tudi produktivnost) v primerjavi z našo konkurenco upada.

Osebno vidim razloge za konstantni upad indeksa ekonomske svobode v zadnjem mandatu aktualne vlade, predvsem kot posledico nenadzorovane javne porabe in nekonsistentne fiskalne politike (o tem lahko povprašate mojega nekdanjega prof. in prijatelja Dr. Kračuna, ki je predsednik fiskalnega sveta). Hkrati vlada vodi nestimulativno in povsem nepregledno davčno politiko, in pa še dodatno zateguje regulatorni okvir (spomnite se nespametnih ukrepov vodenja delovnega časa ipd.), kar predstavlja breme za podjetja in jih dela nekonkurenčna nasproti npr. podjetjem v sosednji Avstriji.

V kolikor se te stvari ne bodo spremenile, in osebno menim, da se ne bodo, saj ta vlada nima ekonomskega koncepta, in kot vidite, ne želi zmanjšati in racionalizirati javne porabe in sprostiti regulatorne birokratske ovire (op. kar se tiče davčne politike, ki jo vodi aktualna vlada, lahko povprašate g. Simiča), ne moremo pričakovati izboljšanja. Žal sem pesimist in ocenjujem, da do volitev, predčasnih ali rednih, ne bo sprememb na bolje, kar pomeni, da bo tudi materialni standard v Sloveniji še naprej padal, sploh v primerjavi z državami, ki smo jim nekoč bili za zgled (op. vem, da so se Estonci včasih zgledovali po nas, sedaj pa se samo čudijo, kaj se dogaja s Slovenci).” 

Vir: Nova24TV