SDS v DZ vložila interpelacijo celotne vlade

Poslanci SDS v državnem zboru (vir: arhiv)

Poslanska skupina SDS je v državni zbor vložila interpelacijo celotne vlade. Očitajo ji slabo in škodljivo delovanje, so sporočili.

 

Kot glavni razlog za interpelacijo pa v SDS navajajo ukinitev Muzeja slovenske osamosvojitve in Urada RS za demografijo ter drugih ravnanj, ki so v nasprotju z določili ustave ali lastnimi zavezami vlade v koalicijski pogodbi.

“Slovenci v zadnjih desetletjih kljub lastni državi beležimo drastičen upad števila rojstev, kar nas danes uvršča med države z enim najstarejših prebivalstev na svetu. Poleg naraščajočega socialnega primeža, ki se najbolj očitno kaže v vedno bolj neugodnem razmerju med aktivnim in upokojenim delom prebivalstva, ta trend ogroža celo naš obstoj in preživetje kot naroda in države. Zavedajoč se resnosti problema, je prejšnja vlada 10. oktobra 2020 ustanovila Urad vlade za demografijo s sedežem v Mariboru, ki je izoblikoval vrsto predlogov za sistemsko reševanje strateško gledano ključnega problema Slovenije, a ga je vlada Roberta Goloba že na eni od prvih sej ukinila oziroma njegove naloge prenesla na druge urade,” so zapisali v SDS.

Glede ukinitve Muzeja slovenske osamosvojitve v SDS ocenjujejo, da predstavlja norčevanje iz slovenske zgodovine in napad na temeljna izhodišča slovenske ustavnosti. “Likvidacija oziroma ukinitev Muzeja slovenske osamosvojitve je ustavno sporna z vidika ohranjanja kulturne dediščine, ki predstavlja temelj slovenske države in hkrati temeljna izhodišča slovenske ustavnosti in predstavlja kršitev 5. člena ustave. Zato podpisniki predmetne interpelacije poudarjamo, da način likvidacije muzeja predstavlja nedopusten poseg v avtonomijo javnega zavoda, kar je nevarno za demokratično družbo,” so zapisali.

V SDS vladi očitajo tudi opustitev dolžnega ravnanja ukrepati na področju zdravstva in zdravstvenega varstva, kjer se daljšajo čakalne vrste, veliko ljudi pa ne more do zdravnika. Vladi očitajo tudi “najbolj brutalno kadrovanje na vseh ravneh javnega sektorja v zgodovini samostojne Slovenije”. “Kadrovski števec po prvem mesecu je pokazal blizu 100 menjav in tako naprej mesec za mesecem,” so zapisali.

“Zaradi vsega navedenega se ključno vprašanje, na katerega naj odgovori interpelacijska razprava, glasi: ‘V kolikšni meri so vlada in koalicijske partnerice od prisege naprej uresničevala ustavno prisego, ki so jo podali predsednik vlade, ministrice in ministri, da bodo spoštovali ustavni red, da bodo ravnali po svoji vesti in z vsemi svojimi močmi delovali za blaginjo Slovenije?'” so zapisali.

A. M.