Na Agenciji za varnost prometa so na novinarski konferenci v začetku tedna predstavili stanje varnosti cestnega prometa v Sloveniji v lanskem letu in načrtovane aktivnosti v letošnjem letu.
V letu 2017 najmanjše število smrtnih žrtev v zadnjih 60 letih
Po dveh letih ponovno beležijo izboljšanje prometne varnosti, saj je bilo leto 2017 z vidika števila prometnih nesreč in posledic najuspešnejše odkar v Sloveniji spremljamo število premotenih nesreč. Izboljšanje stanja varnosti cestnega prometa v primerjavi z letom 2016 beležijo pri številu prometnih nesreč, kot tudi pri številu umrlih, hudo poškodovanih in lažje telesno poškodovanih udeležencih cestnega prometa. Število umrlih udeležencev v preteklem letu je bilo najmanjše v zadnjih 60 letih.
Glede na to, da je bilo leta 1957 (60 let nazaj) občutno manj prometa, je v letu 2017 kar 43-krat večja varnost v prometu kot takrat.
Leto 2017 najuspešnejše do sedaj
V letu 2017 je na slovenskih cestah umrlo 106 udeležencev cestnega prometa, kar je 24 manj kot v prejšnjem letu. 831 je bilo hudo poškodovanih (19 manj kot v letu 2016) in 6.875 pa lažje telesno poškodovanih (731 manj kot v letu 2016). Beležijo tudi izboljšanje položaja Slovenije v evropskem merilu.
Problematični spomladanski meseci, najboljši september
S podrobnejšo analizo lanskoletnih prometnih nesreč po mesecih so na agenciji ugotovili in izpostavili ključne vzroke in dejavnike tveganja za nastanek prometnih nesreč, ki so:
- neprilagojena hitrost,
- alkohol in
- nepravilna stran oziroma smer vožnje.
V lanskem letu pa so bili na naših cestah najbolj ogroženi motoristi, ki vedno bolj precenjujejo svoje sposobnosti in podcenjujejo cesto, ki je ravno v spomladanskih mesecih zaradi peska in še ne segretega asfalta, najbolj nevarna.
Meseci, ki so izstopali gledano na leto prej ali povprečje zadnjega petletnega obdobja, so bili spomladanski meseci (marec – maj), saj je v tem času na naših cestah umrlo kar 40 ljudi oz. 38 % vseh umrlih udeležencev cestnega prometa v lanskem letu. V letu 2017 pa so bili poletni meseci (junij – avgust) varnejši kot pretekla leta. Posebej pa izstopa september, saj je bil mesec z najmanjšim številom umrlih v zadnjem 25-letnem obdobju, umrl je namreč en udeleženec cestnega prometa.
Med umrlimi v prometnih nesrečah je bilo:
- 32 voznikov osebnih avtomobilov,
- 24 potniki v vozilih.
Aktivnosti v letu 2018
V letu 2018 bodo v agenciji še dodatno okrepili prometne vsebine v šolstvu, za 100-odstotkov bodo povečali sredstva za delovanje svetov za preventivo in vzgojo v cestnem prometu na lokalni ravni kot tudi nevladnim organizacijam, ki delujejo na področju prometne varnosti. Nadgradili bodo tudi nacionalne preventivne akcije, še posebej bodo dodatno pozornost namenili mobilnim telefonom, motoristom in pešcem. Več napora pa bodo vložili tudi v nadgradnjo področja raziskovanja dejavnikov nastanka prometnih nesreč s področja infrastrukture ter tudi spremembam zakonodaje in pravilnikov.
Nekateri mejniki v zgodovini prometne varnosti:
- Leta 1903 – Izum varnostnega pasu
- Leta 1951 – se je začelo izvajati tehnične preglede motornih vozil
- Leta 1957 – Omejitev hitrosti na 50km/h v mestih
- Leta 1967 – Razvoj zračnih blazin v Mercedes-Benz
- Leta 1974 – Priporočena hitrost 130 km/h na avtocesti
- Leta 1976 – Obvezna čelada za motoriste
- Leta 1978 – Novi avtomobili morajo imeti pasove tudi na zadnjih sedežih
- Leta 1985 – Uvedba čelade za voznike mopedov
- Leta 1986 – Uvedba vozniškega izpita za motorna kolesa
- Leta 1996 – Prvič predstavljena asistenca zaviranja (ABS)
N. N.