Poročilo: Če bi prišlo do hude jedrske nesreče pri nas, bi umrlo do 1000 ljudi

NEK Krško.

Možnost, da v Sloveniji pride do jedrske nesreče, je zelo majhna, zato je ta nevarnost uvrščena v srednjo stopnjo tveganja, ugotavlja vladno poročilo o ocenah tveganj za nesreče za zadnja štiri leta ter novo državno oceno tveganj za nesreče.

Omenjeno poročilo namreč med drugim obravnava možne scenarije različnih nesreč in njihov vpliv na ljudi, gospodarstvo, okolje in kulturno dediščino. Iz njega so razvidne tudi različne stopnje verjetnosti posameznih nesreč.

Poročilo ugotavlja, da zelo veliko tveganje v Sloveniji predstavljajo samo poplave. Potres, žled ter nevarnosti biološkega, kemičnega, okoljskega in neznanega izvora za zdravje ljudi pa so nesreče, ki so manj verjetno kot poplave, zato predstavljajo “zgolj” veliko tveganje.

Najhujše posledice pa bi, kot ugotavlja poročilo, verjetno povzročila huda jedrska nesreča v Nuklearni elektrarni Krško.

Do največjih posledic bi pri tem prišlo v širši okolici elektrarne. V najslabšem primeru in ob neustreznem izvajanju zaščitnih ukrepov bi lahko umrlo do tisoč ljudi, ranjenih oziroma izpostavljenih radioaktivnem sevanju pa bi bilo lahko tudi več tisoč. Trajno bi bilo treba preseliti od 40.000 do 100.000 ljudi. Takšne ocene je izdelala Uprava RS za jedrsko varnost.

Poročilo sicer ugotavlja, da bi lahko Jedrska elektrarna Krško brez težav prenesla potres sedme ali osme stopnje po evropski potresni lestvici.

M. R.