Pečečnik: “Trenutna vladna zgodba ni razvojna zgodba”

V ponedeljek so se v Krškem mudili predstavniki Kluba slovenskih podjetnikov, ki so se srečali z župani in drugimi odločevalci iz posavskih občin. Na srečanju so med drugim ugotavljali, da je v Sloveniji namesto regijske povezanosti in razvoja vedno več odločitev iz Ljubljane.

 

Župana Brežic in Sevnice, Ivan Molan in Srečko Ocvirk, ter podjetnika Joc Pečečnik in Alen Šinko so se strinjali, da bi morala biti Slovenija regijsko bolj povezana. S tem bi bila močnejša, bolj razvojno naravnana in uspešnejša pri privabljanju mladih, perspektivnih kadrov v lokalno okolje.

Kot ugotavlja Molan, dobro okolje in prostor za delovanje podjetnikov vključuje tako davčne predpise kot drugo zakonodajo, ki zadeva podjetniško aktivnost. Občine znajo privabiti podjetja, problem pa Molan vidi v tem, da lahko pri nas vsak blokira projekte, kar zavira podjetniški in razmah lokalnega okolja. Potrebujemo spremembo zakonodaje, ki bi to spremenila, ob tem pa tudi močno regijsko povezovanje, saj se trenutno krepi centralizacija in občine ne morejo načrtovati razvoja, kot bi ga želele, je dejal.

Pečečnik je izpostavil previsoko obremenitev dela in nedomišljenost rešitev za trenutne izzive podjetnikov. Vprašal se je tudi, “kako to, da v vladi ni nikogar, ki bi se spomnil, da bi omogočili delo upokojencem in jih oprostili davkov”. Ugotovil je, da “trenutna vladna zgodba ni razvojna zgodba”. “Plače so preveč obdavčene in zaradi tega žal nismo konkurenčni,” je dejal.

Molan je opozoril na to, da bi “v Sloveniji morali imeti regije že davno nazaj, mi pa imamo vedno večjo centralizacijo”. “S tem pa ni napredka, ki bi ga prineslo regijsko povezovanje,” je dejal.

A. M.