Odstopljeni direktor NIJZ Krek razkril politične pritiske nanj

Direktor NIJZ Milan Krek je pred dnevi po hudih pritiskih ministra za zdravje Danijel Bešič Loredan in kroga ljudi blizu sedanji vladi podal odstopno izjavo. Z njo se je že seznanil svet NIJZ, enako mora narediti še vlada. Krek je ob tem za portal Plus podrobno opisal hude pritiske, ki so jih nanj vršili člani vladajoče garniture. Zanimivejše dele povzemamo v nadaljevanju.

 

“Pritiski, da ostopim z mesta direktorja so se stopnjevali v nedogled in so jih v političnih krogih dobro koordinirali. Seveda se je tudi znotraj NIJZ našel kdo, ki je temu pridodal svoj delež in se pridružil zunanji skupini, ki me je na vsak način hotela odstraniti s tega mesta (žal sem spoznal, da so me izdali ravno tisti sodelavci, za katere sem se ves čas trudil in jim zaupal). Večina aktivnosti, ki so se dogajale, je nelegalnih in protizakonitih. Nihče se ni oglasil, niti varuh človekovih pravic ne, kajti kršene so mi bile tudi človekove pravice in pravice iz delovnega razmerja. Tiho je bila tudi civilna družba. Da ne govorim o kršenju osnovne etike in kulture naše politike, ki se spravi na 66 let starega človeka in ga diskreditira brez usmiljenja …

Ko je bil na seji sveta zavoda imenovan za v.d. strokovnega direktorja prof. dr. Ivan Eržen, sem imel razgovor z predsednikom sveta zavoda in dobil upanje, da se bodo pritiski vseeno umirili. Po prebolelem kovidu, ko sem bil še vedno slab, me je predsednik sveta seznanil, da še vedno obstajajo pritiski, da odstopim. Toda kot resna in odgovorna človeka sva pretehtala vse možnosti. Na koncu sva soglašala, da bi bilo najbolje, da se najprej izpelje javni razpis za strokovnega direktorja in se ga uradno imenuje za obdobje petih let …

Zzgledalo je dobro. Oba sva si želela, da se stvari umirijo in da nama dajo zunanji mir, da se lahko posvetiva vodenju NIJZ. To zatišje je trajalo le nekaj dni. Na sestanek me je povabil predsednik sveta zavoda. Pričakoval sem, da se bova pogovarjala o razpisu za strokovnega direktorja. Pa mi je prijazno povedal, da je opravil svojo nalogo in se pogovoril z vsemi, kot sva se predhodno dogovorila o mojem statusu. Na zelo lep način mi je sporočil, da so zahteve ustanovitelja zavoda še vedno iste in da moram žal oditi s tega delovnega mesta. Ni pa imel pravne utemeljitve, kar me ni presenetilo …

Zame je bilo to novo presenečenje, a spomnil sem se groženj, ki so mi bile predhodno izrečene. Ugotovil sem, da sem bil spet preveč naiven in da se zgodba še ni končala, da se nadaljuje, kot so mi predhodno napovedali tako minister Loredan kot drugi. Ponovno sem ugotovil, da ne bodo odnehali, dokler ne bom sam odstopil. Predsednik sveta mi je še povedal, da bo naslednji dan sklical izredno sejo sveta, na katerem bodo obravnavali moj status. Lahko bi jo malo kasneje, a očitno je dobil nalogo – in predsednik zavoda je resen človek in uboga naredbodajalce. Povedal mi je, da imam dejansko dve možnosti: ali odstopim sam ali pa bodo morali oni kot svet zavoda sprožiti postopek za moj odstop. Neverjetno mirno sem sprejel njegov govor in na koncu zaključil, da bom moral dobro premisliti. Izposloval sem si rok treh ur, do 15. ure.

Moram reči, da tedaj nisem še razmišljal o odstopu. Potem pa je prišla v mojo pisarno vodja finančne službe, gospa Kristina. Povedala mi je, da so ji iz Ministrstva za zdravje sporočili, da ne bodo podpisali z nami celoletne pogodbe, ampak samo pogodbo za dva meseca. Malo sva bila jezna, ker sva že dvakrat popravljala pogodbo, sedaj pa naj bi naredili spet čisto novo, in še to le za dva meseca. Ni nama bilo jasno, kaj se dogaja, saj smo imeli že pripravljeno pogodbo za celo leto. In zakaj delati pogodbo za dva meseca, če tako ali tako dobivamo dvanajstine in je pisanje pogodbe za dva meseca popoln nesmisel? …

Bili so skoordinirani v nulo. A razmislek je prišel sam po sebi. Še en pritisk, ki pa je bil hkrati tudi pritisk na NIJZ kot kolektiv, na vse zaposlene in ne samo name. Da bi se znebili mene, bi bili pripravljeni žrtvovati cel kolektiv, samo da bi politično osvojili NIJZ. Nimajo meje, žrtvovali bi vse, samo da se dokopljejo do politične prevlade. Pa kaj naj vam razlagam, dragi bralci, spomnite se, kako je bilo med epidemijo; čeprav smo bili zelo ogroženi, so podpirali shode, kjer so bili ljudje brez zaščite, odsvetovali so (preko kampanje) nošnjo mask v šolah itd.

Po tem spoznanju sem se odločil. Kot kot direktor NIJZ res ne smem škodovati ljudem, ki so toliko dali od sebe v času kovida za to državo. Bilo bi krivično do njih! In na to so seveda moji eksekutorji brez dvoma tudi računali. Potem sem precej mirno, skoraj pomirjenoi sedel za računalnik. Odločitev je dozorela, prišel je čas za mojo prisilno prekinitev dela sredi mandata na delovnem mestu generalnega direktorja NIJZ.”

Ob tem naj spomnimo, da so stranke, ki so trenutno v vladi, Kreka, ki ni bil član nobene stranke, v zadnjih dveh letih označevale kot politični kader. Zdaj pa so na mesto v d. strokovnega direktorja imenovale vidnega člana SD Branka Gabrovca.

M. P.