Nekdanji ustavni sodnik: Po zlorabah sodstva nismo daleč od Poljske in Madžarske

S konkretnimi ter javnosti znanimi primeri zlorabe sodnikov in sodstva za politične obračune je vrhovni sodnik Jan Zobec ponazoril, da vladavina prava v Sloveniji ne peša, pač pa je z njo je problem pri nas že desetletja.

Formalni okvir, ki je predstavljen tudi tujini, je urejen, tujine pa se ne seznanja z zlorabami, ki so se zgodile in niso daleč od težav, ki jih imajo na Poljskem in Madžarskem, o katerih se na ravni EU govori kot najbolj problematičnih, je v torek za Radio Ognjišče opozoril nekdanji ustavni sodnik Zobec.

“Problemi pri nas so v nedokončani tranziciji v sodstvu, v tako imenovani kulturni reprodukciji v njem,” je povedal.

Opozoril je še na montirane politične sodne postopke v primeru Patria proti Janezu Janši in podobne procese proti nekdanjemu županu Maribora, državnemu svetniku ter takrat pomembnemu politiku SLS Francu Kanglerju.

Zobec je opozoril, da ima v tem nenavadnem dogajanju pomembno vlogo tudi sodni svet, ki pogosto ponovno predlaga za vrhovne sodnike kandidate, ki so jih poslanci že zavrnili.

Tak primer je bil nekdanji predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša. “V prvo zanj ni bilo dovolj glasov v državnem zboru, ko pa se je po volitvah razmerje sil spremenilo, je te dobil,” je opozoril.

O Masleši je tudi dodal: “Kasneje je postal predsednik vrhovnega sodišča in ena ključnih figur v zadevi Patria. Če njega ne bi takrat državni zbor potrdil, če bi ravnal tako kot prvič, ne bi imeli zadeve Patria. Zelo verjetno je ne bi imeli. Zdaj špekuliram. Ampak je ena ključnih figur zadeve Patria. In zdaj govorijo, da je to pa politično. Ampak vsi vemo, da je zadeva Patria bila politični proces.”

A. M.