Krško: Romom, ki želijo iz romskih naselij, občinsko sofinanciranje

Kerinov Grm. (Fotografija je simbolična)

V občini Krško danes po ocenah živi med 350 in 400 Romov. Kot romski naselji sta trenutno določeni Kerinov Grm in del naselja Drnovo. Da v romskih naseljih ne bi prišlo do prevelike koncentracije Romov oziroma njihove getoizacije, bo občina Krško Romom, ki se želijo odseliti, sofinancirala nakup nepremičnine.

 

Največje romsko naselje je Kerinov Grm, v katerem uradno živi več kot 250 Romov. Naslednje po velikosti je romsko naselje Drnovo, ki je del že obstoječega naselja Drnovo. Obe naselji sta legalizirani in urejeni v prostorskih aktih Občine Krško.

V občini obstajata še dve lokaciji, na katerih živijo Romi, in sicer Loke in Rim. Nekaj romskih družin se je uspešno integriralo v življenje posameznih naselij (Spodnji Stari Grad, Raka, Senuše, Ivandol), zaslediti je tudi nekaj primerov mešanih zakonov, razpršenih po občini.

Za reševanje romske problematike je občinski svet že leta 2018 sprejel strategijo, ki predstavlja pregled ukrepov in dejavnosti za zagotavljanje reševanja romske problematike. Pred kratkim pa je sprejel še pravilnik o sofinanciranju urejanja bivalnih razmer pripadnikov romske skupnosti v občini Krško.

Vsem občinam, ki imajo Rome, namreč s spremembami zakona o financiranju občin, ki jih je konec lanskega leta pripravila vlada Janeza Janše, za reševanje romske problematike pripadajo dodatna sredstva. Občina Krško bo letos na ta račun dobila 160.000 evrov.

Kot predvideva pravilnik, bo Občina Krško sredstva med drugim porabila za sofinanciranje reševanja stanovanjskega problema romskih družin, ki želijo živeti izven trenutnih romskih naselij, in dokončanje postopkov legalizacije objektov v romskih naseljih.

Pravilnik tako določa, da Romom, ki prvič rešujejo stanovanjski problem, za nakup stanovanjskega objekta, ki nima statusa nedovoljenega objekta, pripada 50 odstotkov celotne kupnine oz. največ do 25.000 evrov. Še nekaj dodatnega denarja lahko dobijo za urejanje potrebne dokumentacije, a vse skupaj ne več kot 30.000 evrov. Pogoj je tudi, da je prosilec zaposlen oziroma aktivni iskalec zaposlitve, da so šoloobvezni otroci v preteklem šolskem letu pouk obiskovali vsaj 80 odstotkov časa in da nima premoženja v vrednosti več kot 15.000 evrov. Na nepremičnino, katere nakup sofinancira občina, se v zemljiško knjigo vpiše prepoved odtujitve v korist občine.

A. M.