Gospodarstveniki raztrgali Golobov gospodarski program, ta se je odzval užaljeno

Gospodarski program, ki so ga v koalicijsko pogodbo zapisale stranke Gibanje Svoboda, SD in Levica, je med gospodarstveniki naletel na precejšnje kritike. Golob se je na to odzval užaljeno in avtoritarno.

 

Klubu slovenskih podjetnikov (KSP) po preučitvi osnutka koalicijske pogodbe ocenjujejo, da gre za ukrepe, ki ne gredo v prid razvoju in napredku podjetništva in širše družbe. “V SBC smo proti temu, da se pogoji našega podjetniškega delovanja spreminjajo izključno zaradi maščevanja prejšnji vladi. To je politika razdiranja, ne pa svoboda, ki jo je obljubljala verjetna nova vlada,” so opozorili.

“S takšnimi ukrepi bomo dosegli, da si bodo lahko ljudje z lastnim denarjem, ki ga bodo pošteno zaslužili in prejeli na račune, kupili oziroma ustvarili dom po lastnih željah. Tako nam ne bo treba graditi stanovanjskih getov za reveže, kot predlaga osnutek koalicijske pogodbe,” so prepričani v SBC, ki ga vodi Joc Pečečnik.

Tudi v Gospodarski zbornici Sloveniji (GZS) pogrešajo večji poudarek na gospodarstvu. Del koalicijske pogodbe, ki se nanaša na zeleni preboj, energetiko in okolje, je po mnenju vodstva GZS zelo splošen, konkretno je opredeljena zgolj letnica 2030 kot leto izstopa iz premoga.

Golob se je na kritike odzval nepričakovano zelo užaljeno in ostro. “Nočemo biti država hlapcev in ne bomo!” je dejal. Dodal je: “Kritike samo kažejo na to, da tisti, ki to izjavljajo, v tem primeru združenje delodajalcev, nimajo pojma, kako je videti razvito zahodnoevropsko gospodarstvo, in na neki način si želijo, da ostanemo narod hlapcev, narod nizko plačanih delovnih mest, kjer bo imel šef delodajalec zadnjo besedo in vsi drugi bomo morali biti tiho. Sam pa pravim, ne hvala.”

Na takšen nenavaden, avtoritaren način komuniciranja Goloba so sicer nekateri opozarjali že pred volitvami. Mnogi so ga opisovali kot vase zagledanega človeka, ki ne prenese kritike in se nanjo odzove z agresijo. Prvi povolilni nastopi to potrjujejo.

M. P.