Dodatki k pokojninam tudi do 3.000 €, a le za peščico

FOTO: Profimedias

Napoved pokojninske reforme ob uvedbi privilegiranih dodatkov za izbrane kulturnike sproža ostre odzive.

Poslanka Slovenske demokratske stranke (SDS) mag. Karmen Furman je na novinarski konferenci prejšnji teden ostro kritizirala vlado Roberta Goloba in Ministrstvo za kulturo zaradi predloga zakona, ki bi omogočil dodatke k pokojninam izjemnim kulturnikom, medtem ko večina slovenskih upokojencev živi v vse večji revščini.

Furmanova je izpostavila, da 58 % upokojencev prejema pokojnino nižjo od praga tveganja revščine, kar znaša 308.926 ljudi. Še bolj zaskrbljujoče je, da skoraj 52.000 upokojencev živi s pokojnino, ki je nižja od 500 evrov mesečno. “Vlada s pokojninsko reformo napoveduje zareze v bodoče pokojnine, hkrati pa predlaga zakon, ki bi peščici privilegiranih posameznikov dodeljeval dodatke k pokojninam v višini do 1.500 evrov, s skupnim zneskom tudi nad 3.000 evrov,” je dejala.

Rušenje enakopravnosti in netransparentnost zakona

Predlog zakona o dodatkih za izjemne dosežke na področju umetnosti je po mnenju Furmanove izrazito privilegiran in diskriminatoren. “Pokojnine bi morale temeljiti na vplačanih prispevkih, ta predlog pa pomeni netransparentno razdeljevanje davkoplačevalskega denarja izbranim umetnikom,” je opozorila. Dodala je, da Ministrstvo za kulturo do danes ni objavilo seznama prejemnikov teh dodatkov, kar postavlja pod vprašaj transparentnost zakona.

Furmanova je tudi izpostavila, da vlada ni predstavila niti dveh držav članic Evropske unije z enakim sistemom. “Ministrica Asta Vrečko pravi, da gre za redke izjeme, vendar to razdvaja kulturnike in upokojence ter krši načelo enake obravnave,” je dodala.

Kritike na račun socialne občutljivosti vlade

Vlada je po besedah poslanke pred dnevi sicer sprejela letni dodatek za upokojence, ki bo v letu 2024 višji le za 5 evrov, kar Furmanova označuje kot izrazito nesolidarno potezo. “V času, ko na tisoče upokojencev prejema pokojnine pod pragom revščine, Ministrstvo za delo napoveduje reze v pokojninski sistem, Ministrstvo za kulturo pa predlaga zakon, ki bo bogato nagradil izbrane kulturne privilegirance,” je bila kritična.

Poziv k referendumu

Zaradi očitkov o nepravičnosti in netransparentnosti SDS predlaga izvedbo posvetovalnega referenduma, na katerem bi državljani odločili, ali podpirajo zakon, ki bi peščici izbrancev omogočil prejemanje visokih dodatkov k pokojninam. “Naj ljudje povedo, ali podpirajo privilegirane dodatke za redke posameznike, medtem ko velika večina upokojencev živi v pomanjkanju,” je zaključila Furmanova.

Vir: SDS