600 delegatov SDS na kongresu o programskih prioritetah stranke

Kongres SDS leta 2017 v Mariboru.

Največja vladna stranka SDS se bo jutri v Slovenskih Konjicah sestala na 12. volilnem kongresu, ki bo potekal pod sloganom Gradimo Slovenijo #zate. Tako so poimenovali tudi nosilno, eno od petih programskih resolucij, ki jo bodo sprejeli. Na kongresu bodo volili tudi vodstvo, kjer je pričakovati gladko, vnovično imenovanje Janeza Janše za predsednika stranke. Stranka namreč pod njegovim vodstvom vodi vlado, poleg tega ima daleč najvišjo podporo med vsemi strankami v državi.

 

Kongresa se bo po napovedih udeležilo okoli 600 delegatov, v razpravi pa naj bi med drugim naredili presek stanja od prejšnjega kongresa in ocenili izzive, ki jih čakajo. Predsednik SDS, premier Janez Janša jih bo seznanil tudi z razmerami glede krize covida-19 in izhoda iz nje v smislu gospodarskega okrevanja.

Janša, ki SDS vodi vse od leta 1993, po informacijah vodje poslanske skupine Danijela Krivca za STA na volitvah za predsednika stranke ne bo imel protikandidata, saj so skoraj vsi odbori predlagali njega. Zato bodo volitve bolj formalnost.

Delegati bodo razpravljali o petih programskih resolucijah, ki vključujejo vse družbene segmente in zajemajo ranljive skupine. Resolucije se dotikajo družbeno perečih vprašanj, med drugim potrebe po obrambi ustavnih temeljev Slovenije, odpravljanju politične razklanosti v naši domovini, soočanju z demografskimi izzivi in prehodu v digitalno dobo.

Nosilna programska resolucija je Gradimo Slovenijo, ki po njihovih navedbah utrjuje vrednote in načela SDS, izpostavlja dolžnosti odgovorne politike in utrjuje zaupanje v EU in njene institucije. Dotika se širših, evropskih izzivov, saj izpostavlja potrebe po lastnih okoljskih prioritetah in globalnih aktivnostih za zmanjševanje izpustov toplogrednih plinov, so navedli v SDS.

Dodali so, da tudi s to resolucijo poudarjajo “svojo zavezanost naporom in boju za blaginjo slovenskega človeka, za enaka merila za vse kot temelj vladavine prava in za izkoreninjenje drugorazrednosti v Sloveniji”.

A. M.